ELG-240-54B
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr/Volt - 240.3W - Fixd: 54 Vdc @ 4,450mA - Dim: 0-10Vdc/PWM/Resist
Description +
Search Keywords: ELG24054B
  • Part No:
    ELG-240-54B
  • Input/Output Type:
    AC/DC8097
  • Type:
    Constant Current/Voltage
  • Output Type:
    Fixed, Dimmable
  • Dimming:
    0 to 10 Vdc/PWM/Resistance
  • Maximum Output Power:
    240 W
  • Output Voltage Range:
    27.0 to 54.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    4,450 mA (4.45 A)
  • Minimum DC Input Voltage:
    142
  • Operating Temperature:
    -40 to 90 °C