ELG-240-54A
MEAN WELL
AC/DC LED Power Sply - Const Curr/Volt - 240.3W - Adj: 54 Vdc @ 4,450mA - Dim: No
Description +
Search Keywords: ELG24054A
  • Part No:
    ELG-240-54A
  • Input/Output Type:
    AC/DC8097
  • Type:
    Constant Current/Voltage
  • Output Type:
    Adjustable
  • Dimming:
    No
  • Maximum Output Power:
    240 W
  • Output Voltage Range:
    27.0 to 54.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    4,450 mA (4.45 A)
  • Minimum DC Input Voltage:
    142
  • Operating Temperature:
    -40 to 90 °C