ELG-240-48A-3Y
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - Const Curr/Volt - 240W - Adj: 48 Vdc @ 5,000mA - Dim: No
Description +
Search Keywords: ELG24048A3Y
  • Part No:
    ELG-240-48A-3Y
  • Input/Output Type:
    AC/DC
  • Type:
    Constant Current/Voltage
  • Output Type:
    Adjustable
  • Dimming:
    No
  • Maximum Output Power:
    240 W
  • Output Voltage Range:
    24.0 to 48.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    5,000 mA (5.0 A)
  • Minimum DC Input Voltage:
    127
  • Operating Temperature:
    -40 to 90 °C