ELG-240-24A
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply - Const Curr/Volt - 240W - Adj: 24 Vdc @ 10,000mA - Dim: No
Description +
Search Keywords: ELG24024A
  • Part No:
    ELG-240-24A
  • Input/Output Type:
    AC/DC8097
  • Type:
    Constant Current/Voltage
  • Output Type:
    Adjustable
  • Dimming:
    No
  • Maximum Output Power:
    240 W
  • Output Voltage Range:
    12.0 to 24.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    10,000 mA (10.0 A)
  • Minimum DC Input Voltage:
    142
  • Operating Temperature:
    -40 to 90 °C