ELG-150-C500D2-3Y
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr - 105W - Dim: 315 Vdc (OC) @ 500mA - Dim: Timer - User Prgm
RoHS Compliant
End of Life: Final orders must be placed by 06/30/2026
Description +
Search Keywords: ELG150C500D23Y
  • Part No:
    ELG-150-C500D2-3Y
  • Input/Output Type:
    AC/DC
  • Type:
    Constant Current
  • Output Type:
    Fixed, Dimmable
  • Dimming:
    Timer - User Programmed
  • Maximum Output Power:
    105 W
  • Output Voltage Range:
    150.0 to 300.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    500 mA (0.5 A)
  • Minimum DC Input Voltage:
    127
  • Operating Temperature:
    -40 to 90 °C