ELG-150-C1400B
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr - 105W - Fixd: 115 Vdc (OC) @ 1,400mA - Dim: 0-10 Vdc/PWM
Description +
Search Keywords: ELG150C1400B
  • Part No:
    ELG-150-C1400B
  • Input/Output Type:
    AC/DC8097
  • Type:
    Constant Current
  • Output Type:
    Fixed, Dimmable
  • Dimming:
    0 to 10 Vdc/PWM
  • Maximum Output Power:
    105 W
  • Output Voltage Range:
    54.0 to 107.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    1,400 mA (1.4 A)
  • Minimum DC Input Voltage:
    142
  • Operating Temperature:
    -40 to 90 °C