ELG-100-C350D2-3Y
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr - 100.1W - Dim: 286 Vdc (OC) @ 350mA - Dim: Timer - User Prgm
RoHS Compliant
End of Life: Final orders must be placed by 06/30/2026
Description +
Search Keywords: ELG100C350D23Y
  • Part No:
    ELG-100-C350D2-3Y
  • Type:
    Constant Current
  • Output Type:
    Fixed, Dimmable
  • Dimming:
    Timer - User Programmed
  • Maximum Output Power:
    100 W
  • Output Voltage Range:
    143.0 to 286.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    350 mA (0.35 A)
  • Operating Temperature:
    -40 to 90 °C