ELG-100-42B
MEAN WELL
AC/DC LED Pwr Sply - Const Curr/Volt - 95.76W - Fixd: 42 Vdc @ 2,280mA - Dim: 0-10Vdc/PWM/Resist
Description +
Search Keywords: ELG10042B
  • Part No:
    ELG-100-42B
  • Input/Output Type:
    AC/DC8097
  • Type:
    Constant Current/Voltage
  • Output Type:
    Fixed, Dimmable
  • Dimming:
    0 to 10 Vdc/PWM/Resistance
  • Maximum Output Power:
    95 W
  • Output Voltage Range:
    21.0 to 42.0 Vdc
  • Maximum Output Current:
    2,280 mA (2.28 A)
  • Minimum DC Input Voltage:
    142
  • Operating Temperature:
    -40 to 90 °C