V130LA10AP
Littelfuse
Var MOV 130VAC/175VDC 4500A 228V Radial Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: V130LA10AP
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Littelfuse
  • Part No:
    V130LA10AP
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
    700
  • Varistor Voltage:
    228 V
  • Clamping Voltage:
    340 V
  • Clamping Current:
    50 A
  • Mounting:
    Through Hole
  • Dimension:
    5.6 x 20 x 17 mm
  • Maximum AC Voltage Rating:
    130 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    175 V
  • Maximum Surge Current:
    4500 A
  • Lead Style:
    Radial
  • Lead Pitch:
    8.5 mm