Y97HS12A1SAFP
Littelfuse/C&K
Switch Tactile N.O. SPST Round Button PC Pins 0.05A 12VDC 100000Cycles 1.27N Thru-Hole Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: Y97HS12A1SAFP
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Littelfuse/C&K
  • Part No:
    Y97HS12A1SAFP
  • Alias/AKA:
    PTS645VL39-2LFS
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
    853650
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Dimension:
    8.5 x 7.8 x 7.1 mm
  • Mounting:
    PCB Through Hole
  • Pole Throw Configuration:
    SPST
  • Switch Configuration:
    N.O.
  • Actuator Style:
    Round Button
  • Operating Force:
    1.27 N
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.05@12VDC A