Y34H22320FP
Littelfuse/C&K
Switch Tactile N.O. SPST Flat Button Gull Wing 0.05A 32VDC 0.5VA 150000Cycles 1.6N SMD T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: Y34H22320FP
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Littelfuse/C&K
  • Part No:
    Y34H22320FP
  • Alias/AKA:
    KMT223NGHFLFG
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    FR
  • ECCN:
    EAR99
    4000
  • Dimension:
    2.6 x 3.4 x 0.65 mm
  • Mounting:
    PCB Surface Mount
  • Pole Throw Configuration:
    SPST
  • Switch Configuration:
    N.O.
  • Actuator Style:
    Flat Button
  • Operating Force:
    1.6 N
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.5 A