PTS645SH43SMTRLFS
Littelfuse/C&K
Switch Tactile N.O. SPST Round Button Gull Wing 0.05A 12VDC 100000Cycles 1.96N SMD T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PTS645SH43SMTRLFS
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Littelfuse/C&K
  • Part No:
    PTS645SH43SMTRLFS
  • Alias/AKA:
    Y96G253F1FPLFS
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Dimension:
    6 x 9 x 4.3 mm
  • Mounting:
    PCB Surface Mount
  • Pole Throw Configuration:
    SPST
  • Switch Configuration:
    N.O.
  • Actuator Style:
    Round Button
  • Operating Force:
    1.96 N
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.05@12VDC A