PTS635SL43SMTRLFS
Littelfuse/C&K
3,5 mm Tact Switches
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
3,5 mm Tact Switches
Search Keywords: PTS635SL43SMTRLFS
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Littelfuse/C&K
  • Part No:
    PTS635SL43SMTRLFS
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Dimension:
    9 x 3.7 x 4.3 mm
  • Mounting:
    PCB Surface Mount
  • Pole Throw Configuration:
    SPST
  • Switch Configuration:
    N.O.
  • Actuator Style:
    Rectangular Button
  • Operating Force:
    1.27 N
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.05@12VDC A