PTS125SJM73LFS
Littelfuse/C&K
12 mm Tact Switches
+ see all
Datasheet Accessories
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
12 mm Tact Switches
Search Keywords: PTS125SJM73LFS
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Littelfuse/C&K
  • Part No:
    PTS125SJM73LFS
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Dimension:
    12 x 13.8 x 7.3 mm
  • Mounting:
    PCB Through Hole
  • Pole Throw Configuration:
    SPST
  • Switch Configuration:
    N.O.
  • Actuator Style:
    Button
  • Operating Force:
    1.57 N
  • Contact Rating @ Voltage:
    0.05@12VDC A