A12505RNZQ
Littelfuse/C&K
1-4 Pole Rotary Switch
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
1-4 Pole Rotary Switch
Search Keywords: A12505RNZQ
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Littelfuse/C&K
  • Part No:
    A12505RNZQ
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
    853650
  • COO:
    VN
  • ECCN:
    EAR99
    36
  • Number of Positions:
    8
  • Pole Throw Configuration:
    SP8T
  • Actuator Length:
    12.7 mm
  • Dimension:
    26.19 x 26.19 x 41.54 mm
  • Actuator Style/Diameter:
    Flatted Shaft/6.35
  • Mounting:
    Panel Mount
  • Body Orientation:
    Straight
  • Terminal Type:
    Solder
  • Angle of Throw:
    45 °
  • Contact Rating @ Voltage:
    2.5@125VAC A