T491C475K035AT
KEMET Electronics
Cap Tant Solid 4.7uF 35V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.5mm) SMD 6032-28 2 Ohm 125°C T/R
Description +
Search Keywords: T491C475K035AT
  • Part No:
    T491C475K035AT
    EAR99
    500
  • Capacitance Value:
    4.7 uF
  • Voltage:
    35 VDC
  • Case Code:
    C
  • Tolerance:
    10 %
  • Equivalent Series Resistance:
    2 Ohm
  • Dimension:
    6 x 3.2 x 2.5 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C