T491A475M010AT
KEMET Electronics
Cap Tant Solid 4.7uF 10V A CASE 20% (3.2 X 1.6 X 1.6mm) SMD 3216-18 5 Ohm 125°C T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: T491A475M010AT
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    T491A475M010AT
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    2000
  • Capacitance Value:
    4.7 uF
  • Voltage:
    10 VDC
  • Case Code:
    A
  • Tolerance:
    20 %
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Equivalent Series Resistance:
    5 Ohm
  • Lead Pitch For Radial:
    N/R
  • Dimension:
    3.2 x 1.6 x 1.6 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C