PEG226MH3470QE1
KEMET Electronics
Cap Aluminum Lytic 470uF 63V -10% to 30% (20 X 27mm) Axial 0.125 Ohm 7000mA 2000h 150°C Automotive Box
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BOX Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: PEG226MH3470QE1
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    PEG226MH3470QE1
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    PT
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Capacitance Value:
    470 uF
  • Tolerance:
    -10 to 30 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 150 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    20 x 27 mm
  • Termination Style:
    Axial
  • Voltage:
    63 VDC