P276EL604K275A
KEMET Electronics
Cap Paper 0.6uF 630V 10% (30.5 X 15.3 X 22mm) Radial 25.4mm 110°C Bulk
Description +
Search Keywords: P276EL604K275A
  • Part No:
    P276EL604K275A
  • Capacitance Value:
    0.6 uF
  • Family:
    PME271M
  • Mounting:
    Through Hole
  • Lead Pitch For Radial:
    25.4 mm
  • Operating Temperature:
    -40 to 110 °C
  • Voltage:
    630,275 VDC|VAC
  • Dimension:
    30.5(Max) x 15.3(Max) x 22(Max) mm
  • Tolerance:
    10 %
  • Lead Diameter:
    1 mm