P271QE103M250C
KEMET Electronics
Cap Film Suppression Y2 0.01uF 1000VDC/250VAC Paper 20% (18.5 X 5.2 X 10.5mm) Radial 15.2mm 100°C Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: P271QE103M250C
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    P271QE103M250C
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    FI
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Dielectric:
    Paper
  • Voltage:
    1000,250 VDC|VAC
  • Capacitance Value:
    0.01 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    Radial
  • Size:
    18.5 x 5.2 x 10.5 mm