P271HL472M250A
KEMET Electronics
Cap Paper 0.0047uF 1000V 20% (13.5 X 5.1 X 10.5mm) Radial 10.2mm 100°C Bulk
Description +
Search Keywords: P271HL472M250A
  • Part No:
    P271HL472M250A
  • Family:
    PME271Y
  • Mounting:
    Through Hole
  • Lead Diameter:
    0.6 mm
  • Tolerance:
    20 %
  • Lead Pitch For Radial:
    10.2 mm
  • Voltage:
    1000,250 VDC|VAC
  • Packaging:
    Bulk
  • Operating Temperature:
    -40 to 100 °C
  • Dimension:
    13.5(Max) x 5.1(Max) x 10.5(Max) mm
  • Capacitance Value:
    0.0047 uF