F840DH474M275C
KEMET Electronics
Cap Film Suppression X2 0.47uF 760VDC/275VAC PP 20% (26 X 8 X 16mm) Radial 22.5mm 105°C Tray
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: F840DH474M275C
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    F840DH474M275C
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    ID
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Voltage:
    760,275 VDC|VAC
  • Capacitance Value:
    0.47 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Mounting:
    Through Hole
  • Lead Pitch For Radial:
    22.5 mm