F211AG224J100C
KEMET Electronics
Cap Film 0.22uF 100V PPS 5% (13 X 4 X 9mm) Radial Wound 10mm 150°C Automotive Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: F211AG224J100C
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    F211AG224J100C
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Dielectric:
    PPS
  • Voltage:
    100,63 VDC|VAC
  • Capacitance Value:
    0.22 uF
  • Tolerance:
    5 %
  • Mounting:
    Through Hole
  • Termination Style:
    Radial
  • Size:
    13 x 4 x 9 mm