ESK227M050AH2AA
KEMET Electronics
The ESK227M050AH2AA is a radial leaded aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 220 µF and a rated voltage of 50 ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The ESK227M050AH2AA is a radial leaded aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 220 µF and a rated voltage of 50 VDC.
Search Keywords: ESK227M050AH2AA
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    ESK227M050AH2AA
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Capacitance Value:
    220 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    10 x 15 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    50 VDC