ESH477M010AE3AA
KEMET Electronics
Cap Aluminum Lytic 470uF 10V 20% (6.3 X 11mm) Radial 2.5mm 250mA 2000h 105°C Bag
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ESH477M010AE3AA
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    ESH477M010AE3AA
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
    1
  • Capacitance Value:
    470 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    6.3 x 11 mm
  • Termination Style:
    Radial
  • Voltage:
    10 VDC