C440C224M1U5CA
KEMET Electronics
Cap Ceramic 0.22uF 100V Z5U 20% Axial 85°C Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: C440C224M1U5CA
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    C440C224M1U5CA
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Voltage:
    100 VDC
  • Capacitance Value:
    0.22 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Mounting:
    Through Hole
  • Lead Pitch For Radial:
    N/R
Tools/3D Models +
Product Guides +
  • This product is discontinued, but still in stock.
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 1
Ships today, if you order in Buy all 1 in-stock or the regular minimum order quantity of 65