C274ACF5120WA0J
KEMET Electronics
Cap Film 12uF 470VAC PP 5% (35 X 71.5mm) Stud Mount Plastic Cylindrical Can 85°C Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BOX Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: C274ACF5120WA0J
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    C274ACF5120WA0J
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    BG
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Dielectric:
    PP
  • Voltage:
    470 VAC
  • Capacitance Value:
    12 uF
  • Tolerance:
    5 %
  • Mounting:
    Stud Mount
  • Termination Style:
    Lead Wire
  • Size:
    35 x 71.5 mm