C1812X474K2RAC7800
KEMET Electronics
Cap Ceramic 0.47uF 200V X7R 10% SMD 1812 FlexiTerm 125°C Plastic T/R
Description +
Search Keywords: C1812X474K2RAC7800
  • Part No:
    C1812X474K2RAC7800
  • Alias/AKA:
    C1812X474K2RACTU
    1000
  • Failure Rate:
    N/R
  • Case Style:
    Ceramic Chip
  • Construction:
    Flat
  • Product Length:
    4.5 mm
  • Tolerance:
    10 %
  • Dielectric:
    X7R
  • Size:
    4.5 x 3.2 x 1.7 mm
  • Voltage:
    200 VDC
  • Product Depth:
    3.2 mm
  • Termination Style:
    N/R
  • Product Height:
    1.7 mm
  • Capacitance Value:
    0.47 uF
  • Number of Terminals:
    2
  • Wire Form:
  • Product Diameter:
  • Technology:
    FlexiTerm
  • Lead Pitch:
  • Suppression Class:
    N/A
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Package/Case:
    1812
  • Military Standard:
  • Product Weight:
    N/A
  • Lead Diameter:
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C