C1812C104J5GAC7800
KEMET Electronics
Cap Ceramic 0.1uF 50V C0G 5% SMD 1812 125°C Plastic T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: C1812C104J5GAC7800
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    C1812C104J5GAC7800
  • Alias/AKA:
    C1812C104J5GACTU
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Product Length:
    4.5 mm
  • Tolerance:
    5 %
  • Military Standard:
    N/R
  • Suppression Class:
    N/A
  • Product Depth:
    3.2 mm
  • Voltage:
    50 VDC
  • Package/Case:
    1812
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Size:
    4.5 x 3.2 x 1 mm
  • Failure Rate:
    N/R
  • Product Diameter:
  • Product Height:
    1 mm
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Capacitance Value:
    0.1 uF
  • Product Weight:
    N/A
  • Construction:
    Flat
  • Termination Style:
  • Number of Terminals:
    2
  • Lead Pitch:
  • Wire Form:
  • Lead Diameter:
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C