C1210C684K5RACTU
KEMET Electronics
Cap Ceramic 0.68uF 50V X7R 10% SMD 1210 125°C Plastic T/R
Description +
Search Keywords: C1210C684K5RACTU
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    C1210C684K5RACTU
  • Alias/AKA:
    C1210C684K5RAC7800
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    4000
  • Product Weight:
    N/A
  • Technology:
    Standard
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Family:
    C1210
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Capacitance Value:
    0.68 uF
  • Product Diameter:
    N/R
  • Tolerance:
    10 %
  • Seated Plane Height:
    N/R
  • Product Height:
    0.95 mm
  • Voltage:
    50 VDC
  • Lead Pitch:
  • Military Standard:
  • Package/Case:
    1210
  • Number of Terminals:
    2
  • Product Depth:
    2.5 mm
  • Suppression Class:
    N/A
  • Size:
    3.2 x 2.5 x 0.95 mm
  • Product Length:
    3.2 mm