C1206C820J5GAC7800
KEMET Electronics
Cap Ceramic 82pF 50V C0G 5% SMD 1206 125°C Plastic T/R
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: C1206C820J5GAC7800
  • Part No:
    C1206C820J5GAC7800
  • Alias/AKA:
    C1206C820J5GACTU
    EAR99
    4000
  • Size:
    3.2 x 1.6 x 0.78 mm
  • Wire Form:
    N/R
  • Product Length:
    3.2 mm
  • Product Diameter:
    N/R
  • Family:
    C1206
  • Technology:
    Standard
  • Number of Terminals:
    2
  • Seated Plane Height:
  • Capacitance Value:
    82 pF
  • Failure Rate:
  • Lead Diameter:
  • Case Style:
    Ceramic Chip
  • Product Height:
    0.78 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C
  • Construction:
    Flat
  • Termination Style:
  • Suppression Class:
    N/A
  • Dielectric:
    C0G
  • Voltage:
    50 VDC
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Product Depth:
    1.6 mm
  • Lead Pitch:
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Product Weight:
    N/A
  • Military Standard:
  • Tolerance:
    5 %