C1206C562J5GAC7800
KEMET Electronics
Cap Ceramic 0.0056uF 50V C0G 5% SMD 1206 125°C Plastic T/R
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: C1206C562J5GAC7800
  • Part No:
    C1206C562J5GAC7800
  • Alias/AKA:
    C1206C562J5GACTU
    EAR99
    2500
  • Capacitance Value:
    0.0056 uF
  • Voltage:
    50 VDC
  • Tolerance:
    5 %