C1206C335K4RAC7800
KEMET Electronics
Cap Ceramic 3.3uF 16V X7R 10% SMD 1206 125°C Plastic T/R
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: C1206C335K4RAC7800
  • Part No:
    C1206C335K4RAC7800
  • Alias/AKA:
    C1206C335K4RACTU
    EAR99
    2500
  • Dielectric:
    X7R
  • Military Standard:
    N/R
  • Product Height:
    1 mm
  • Product Weight:
    N/A
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Case Style:
    Ceramic Chip
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C
  • Product Depth:
    1.6 mm
  • Capacitance Value:
    3.3 uF
  • Technology:
    Standard
  • Lead Pitch:
    N/R
  • Number of Terminals:
    2
  • Product Diameter:
  • Voltage:
    16 VDC
  • Lead Diameter:
  • Termination Style:
  • Product Length:
    3.2 mm
  • Suppression Class:
    N/A
  • Seated Plane Height:
  • Tolerance:
    10 %
  • Wire Form:
  • Failure Rate:
  • Construction:
    Flat
  • Package/Case:
    1206
  • Size:
    3.2 x 1.6 x 1 mm