C0805X103K2RACTU
KEMET Electronics
Cap Ceramic 0.01uF 200V X7R 10% SMD 0805 FlexiTerm 125°C Paper T/R
Description +
Search Keywords: C0805X103K2RACTU
  • Part No:
    C0805X103K2RACTU
  • Alias/AKA:
    C0805X103K2RAC7800
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    4000
  • Capacitance Value:
    0.01 uF
  • Package/Case:
    0805
  • Construction:
    Flat
  • Tolerance:
    10 %
  • Packaging:
    Paper Tape and Reel
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Family:
    C0805
  • Voltage:
    200 VDC
  • Dimension:
    2.1 x 1.25 x 0.78 mm
  • Operating Temperature:
    -55 to 125 °C