C0805C470J1GAC
KEMET Electronics
Ceramic Chip Capacitor - 47pF ±5% - 100 Volt - C0G - 0805 - Sn Terminals - Bulk
RoHS Compliant
BULK Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: C0805C470J1GAC
  • Part No:
    C0805C470J1GAC
    EAR99
    1
  • Capacitance Value:
    47 pF
  • Voltage:
    100 VDC
  • Tolerance:
    5 %
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 1,130
Can Ship immediately Buy all 1,130 in-stock or the regular minimum order quantity of 5051