C0805C224J5NACTU
KEMET Electronics
Cap Ceramic 0.22uF 50V X8L 5% SMD 0805 150°C Plastic T/R
Description +
Search Keywords: C0805C224J5NACTU
  • Part No:
    C0805C224J5NACTU
  • Alias/AKA:
    C0805C224J5NAC7800
    EAR99
    2500
  • Lead Diameter:
    N/R
  • Product Length:
    2 mm
  • Number of Terminals:
    2
  • Size:
    2 x 1.25 x 1.25 mm
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Product Depth:
    1.25 mm
  • Case Style:
    Ceramic Chip
  • Military Standard:
    N/R
  • Packaging:
    Tape and Reel
  • Failure Rate:
  • Package/Case:
    0805
  • Operating Temperature:
    -55 to 150 °C
  • Construction:
    Flat
  • Lead Pitch:
  • Termination Style:
  • Seated Plane Height:
  • Wire Form:
  • Dielectric:
    X8L
  • Voltage:
    50 VDC
  • Technology:
    Standard
  • Family:
    C0805
  • Capacitance Value:
    0.22 uF
  • Suppression Class:
    N/A
  • Tolerance:
    5 %
  • Product Diameter:
  • Product Weight:
    N/A
  • Product Height:
    1.25 mm