C0805C101K1GACTU
KEMET Electronics
Cap Ceramic 100pF 100V C0G 10% SMD 0805 125°C Paper T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: C0805C101K1GACTU
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    C0805C101K1GACTU
  • Alias/AKA:
    C0805C101K1GAC7800
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    4000
  • Capacitance Value:
    100 pF
  • Voltage:
    100 VDC
  • Package/Case:
    0805
  • Tolerance:
    10 %