C0603X102J5GACTU
KEMET Electronics
Multilayer Ceramic Chip Capacitor - 0603 - 1000pF ±5% - 50VDC - C0G
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: C0603X102J5GACTU
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    C0603X102J5GACTU
  • Alias/AKA:
    C0603X102J5GAC7867
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    4000
  • Capacitance Value:
    0.001 uF
  • Voltage:
    50 VDC
  • Package/Case:
    0603
  • Tolerance:
    5 %