C0402C153K8PACTU
KEMET Electronics
Multilayer Ceramic Chip Capacitor - 0201 - 15000pF ±10% - 10VDC - X5R - Tape&Reel
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: C0402C153K8PACTU
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    C0402C153K8PACTU
  • Alias/AKA:
    C0402C153K8PAC7867
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    10000
  • Capacitance Value:
    0.015 uF
  • Voltage:
    10 VDC
  • Package/Case:
    0402
  • Tolerance:
    10 %