C0201C103K4PAC7867
KEMET Electronics
Multilayer Ceramic Chip Capacitor - 0201 - 10000pF ±10% - 16VDC - X5R - Tape&Reel
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: C0201C103K4PAC7867
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    C0201C103K4PAC7867
  • Alias/AKA:
    C0201C103K4PACTU
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    15000
  • Capacitance Value:
    0.01 uF
  • Voltage:
    16 VDC
  • Package/Case:
    0201
  • Tolerance:
    10 %