ALC40A331DD400
KEMET Electronics
Cap Aluminum Lytic 330uF 400V 20% (35 X 40mm) Snap-In 10mm 0.386 Ohm 1980mA 8000h 105°C Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BOX Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: ALC40A331DD400
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    ALC40A331DD400
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Capacitance Value:
    330 uF
  • Tolerance:
    20 %
  • Operating Temperature:
    -40 to 105 °C
  • Mounting:
    Through Hole
  • Size:
    35 x 40 mm
  • Termination Style:
    Snap-In
  • Voltage:
    400 VDC