A431TS472M400A
KEMET Electronics
Cap Aluminum Lytic 4700uF 400V 20% (77 X 146mm) Screw Terminal 0.033 Ohm 18000mA 20000h 85°C Bulk
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
BOX Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: A431TS472M400A
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    KEMET Electronics
  • Part No:
    A431TS472M400A
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    PT
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Tolerance:
    20 %
  • Capacitance Value:
    4700 uF
  • Lifetime:
    20000 h
  • Lead Pitch For Radial:
    N/R
  • Dimension:
    146 x 77 mm
  • Lead Diameter:
    N/R
  • Failure Rate:
  • Size:
    77 x 146 mm
  • Voltage:
    400 VDC
  • Product Weight:
    960 g
  • Mounting:
    Stud Mount
  • Leakage Current:
    6000@5Min uA
  • Packaging:
    Bulk
  • Construction:
    Aluminum Cylindrical Can
  • Ripple Current:
    18000 mA
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Polarity:
    Polar
  • Type:
    Electrolytic
  • Military Standard:
  • Termination Style:
    Screw Terminal
  • Family:
    ALS31
  • Equivalent Series Resistance:
    0.033 Ohm