VRPC-12P-67
ITT CANNON
PLUG, SNAP FIT, VRPC, IP67, 12 WAYS; Series: VRPC; Gender: Receptacle; No. of Cont
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: VRPC12P67
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    VRPC-12P-67
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    IT
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Working Voltage:
    380Vac/500Vdc
  • Temperature Range:
    -40°/+100 °
  • Layout:
    12 contacts
  • Mating Cycles:
    500 min.
  • Creepage Distance:
    12mm min.
  • Shock And Vibration:
    EN 61373 Cat. 1 Class A
  • Gender:
    Receptacle
  • Insulator Material:
    Thermoplastic
  • Rated Current Of A Pair Of Contacts:
    15A
  • Contact Retention Force:
    70N
  • Gasket And Grommet Material:
    Silicone Rubber
  • Cable Range:
    from 0,25 up to 2,5mm²
  • Fluid Resistance:
    NF F 61-030
  • Withstand Voltage:
    3250 Vac
  • Contact Material:
    Copper alloy, gold plated
  • Contacts Resistance:
    2,5 mOhms max.
  • Ip Rating (Mated):
    IP67 EN 60529
  • Series:
    VRPC
  • Contact Size:
    Ø1,5mm (size 16)
  • Salt Spray:
    96 hrs
  • Insulation Resistance:
    5000 MOhms min.
  • Clearance Distance:
    8mm min.
  • Fire And Smoke:
    Rated I2F2 (NF F 16-101 & NF F 16-102)
  • Sealing (Cable Diameter):
    Ø1,15mm to Ø3,8mm