VG95234M-18-11PN
ITT CANNON
Circular Connector - Straight Plug - Contact Arrangement: 18-11 - Pins - Bayonet Coupling
Description +
Search Keywords: VG95234M1811PN
  • Part No:
    VG95234M-18-11PN
    Yes
  • COO:
    PL
    1
  • Endbell Style:
    Shielded connector with spring washer, endbell for shielded braids and heat shrinkable boots
  • Test Voltage:
    2000 Vrms
  • Sep# Force Per Contact (Size 25/12):
    1,5 N
  • Number of Contacts:
    5 contacts size 25
  • Ambient Temperature:
    Standard insulator material -55°/+125°C (-67/257°F)
  • Air And Creepage Paths (Min):
    1,1 mm
  • Shielding:
    Yes
  • Bayonet:
    Connector with bayonet coupling
  • Insulator And Grommet Material:
    CR-Elastomere
  • Wire Stripping (Size 25/12):
    6,2 mm
  • Shell Style:
    Plug, straight
  • Contact Arrangement:
    18-11
  • Operating Voltage:
    In case of voltages greater than 50V the connector must be used in accordance with DIN VDE part 410, IEC 60364-4-41.
  • Shell Size:
    18
  • Wire Cross Section:
    2,0-3,0 mm²
  • Insulator Resistance:
    Acc. To VG95319, part 2, test no. 5.12 and VG95210, part 32, test conditions B, standard insulator material > 1000 MΩ
  • Salt Spray Resistance:
    500 hours salt spray resistant
  • Contact Retention (Size 25/12):
    55 N
  • Contact Rating At +20 °c (68 °f) (Size 25/12):
    41 A
  • Safety Provisions:
    IP67 acc. to DIN 40 050 and IP68 (1 bar pressure for 16h)
  • Contact Resistance (Size 25/12):
    3 mΩ
  • Coupling Torque:
    Closing: 8 Nm max / Opening: 0,58 Nm min