VG95234J2-28-11PN
ITT CANNON
Circular Connector - Wall Mount - Contact Arrangement: 28-11 - Pins - Bayonet Coupling
Description +
Search Keywords: VG95234J22811PN
  • Part No:
    VG95234J2-28-11PN
  • Alias/AKA:
  • Air And Creepage Paths (Min):
    1,1 mm
  • Contact Rating At +20 °c (68 °f) (Size 15/15s/16/16s):
    22 A
  • Sep# Force Per Contact (Size 15/15s/16/16s):
    1,0 N
  • Contact Resistance (Size 15/15s/16/16s):
    6 mΩ
  • Shell Size:
    28
  • Wire Stripping (Size 25/12):
    6,2 mm
  • Endbell Style:
    Endbell with clamp and bushing
  • Sep# Force Per Contact (Size 25/12):
    1,5 N
  • Contact Resistance (Size 25/12):
    3 mΩ
  • Safety Provisions:
    IP67 acc. to DIN 40 050 and IP68 (1 bar pressure for 16h)
  • Contact Retention (Size 25/12):
    55 N
  • Number of Contacts:
    4 contacts size 25, 18 contacts size 15
  • Harnessing Info: Insulator Diameter:
  • Shell Style:
    Box mounting receptacle (rear mount, through holes in flange)
  • General Info:
  • Coupling Torque:
    Closing: 17 Nm max / Opening: 0,92 Nm min
  • Ambient Temperature:
    Standard insulator material -55°/+125°C (-67/257°F)
  • Wire Stripping (Size 15/15s/16/16s):
    6,2 mm
  • Contact Arrangement:
    28-11
  • Test Voltage:
    2000 Vrms
  • Wire Cross Section:
    2,0-3,0 mm² (Size 25), 0,75-1,5 mm² (Size 15)
  • Contact Rating At +20 °c (68 °f) (Size 25/12):
    41 A
  • Shielding:
    No
  • Operating Voltage:
    In case of voltages greater than 50V the connector must be used in accordance with DIN VDE part 410, IEC 60364-4-41.