VG95234B2-22-12PN
ITT CANNON
Circular Connector - Box Mount - Contact Arrangement: 22-12 - Pins - Bayonet Coupling
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: VG95234B22212PN
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    VG95234B2-22-12PN
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
    1
  • General Info:
  • Wire Cross Section:
    10 mm² (Size 100), 0,75-1,5 mm² (Size 15)
  • Test Voltage:
    2500 Vrms
  • Shell Style:
    Box mounting receptacle (rear mount, through holes in flange)
  • Contact Material:
    Copper Alloy
  • Air And Creepage Paths (Min):
    2,8 mm
  • Contact Rating At +20 °c (68 °f) (Size 15/15s/16/16s):
    22 A
  • Insulator Resistance:
    Acc. To VG95319, part 2, test no. 5.12 and VG95210, part 32, test conditions B, standard insulator material > 1000 MΩ
  • Gauge:
    For infos on Gauge please see catalog VG95234, part 1
  • Contact Rating At +20 °c (68 °f) (Size 60/100/8):
    74 A
  • Insulator And Grommet Material:
    CR-Elastomere
  • Wire Stripping (Size 60/100/8):
    11,8 mm
  • Sep# Force Per Contact (Size 60/100/8):
    3,0 N
  • Salt Spray Resistance:
    500 hours salt spray resistant
  • Safety Provisions:
    IP67 acc. to DIN 40 050 and IP68 (1 bar pressure for 16h)
  • Harnessing Info: Insulator Diameter:
    See assembly instruction
  • Operating Voltage:
    In case of voltages greater than 50V the connector must be used in accordance with DIN VDE part 410, IEC 60364-4-41.
  • Number of Contacts:
    2 contacts size 100, 3 contacts size 15
  • Sep# Force Per Contact (Size 15/15s/16/16s):
    1,0 N
  • Contact Retention (Size 15/15s/16/16s):
    35 N
  • Shell Size:
    22
  • Shell Plating:
    Olive drab chromate over cadmium plating (conductive)
  • Contact Resistance (Size 60/100/8):
    1 mΩ
  • Wire Stripping (Size 15/15s/16/16s):
    6,2 mm
  • Coupling Torque:
    Closing: 11 Nm max / Opening: 0,8 Nm min
  • Mating Cycles:
    500 min
  • Shielding:
    No
  • Contact Resistance (Size 15/15s/16/16s):
    6 mΩ
  • Contact Retention (Size 60/100/8):
    80 N
  • Contact Arrangement:
    22-12
  • Contact Type:
    Metric Crimp
  • Gender:
    Pin
  • Contact Plating:
    Hard silver
  • Bayonet:
    Connector with bayonet coupling
  • Harnessing Info: Contact Cross-Section:
    See assembly instruction
  • Shell Material:
    Aluminium alloy
  • Ambient Temperature:
    Standard insulator material -55°/+125°C (-67/257°F)