TST24RB01T
ITT CANNON
ITT Cannon 5.08mm 24 Way 4 Row Straight Through Hole Male Multiway Connector | ITT Cannon 192991-0311
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TST24RB01T
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    TST24RB01T
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    HU
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Operating Voltage:
    Up to 250 V ac rms
  • Type:
    PCB Receptacle with Mounting Lugs
  • Insulation Resistance:
    5000 Megaohms at 500 V dc
  • Series:
    Trident Snap Together Rectangular
  • Plating:
    Tin
  • Flammability Rating:
    UL94-V0
  • Contact Current Rating:
    Up to 13 A
  • Colour:
    Insulator: Black Nylon for Industrial and Transportation Applications
  • Contact Type:
    Machined Solder Tail, Pin
  • Durability Rating:
    Up to 500 Mating Cycles
  • Operating Temperature:
    -55°C to +105°C