TST12RB05Y
ITT CANNON
Conn Rectangular PIN 12 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TST12RB05Y
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    TST12RB05Y
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • COO:
    HU
    1
  • Contact Current Rating:
    Up to 13 A
  • Flammability Rating:
    UL94-V0
  • Number of Contacts:
    12
  • Series:
    Trident Snap Together Rectangular
  • Contact Type:
    Formed/Stamped Solder Tail, Pin
  • Type:
    PCB Receptacle with Mounting Lugs
  • Durability Rating:
    Up to 500 Mating Cycles
  • Insulation Resistance:
    5000 Megaohms at 500 V dc
  • Operating Temperature:
    -55°C to +105°C
  • Colour:
    Insulator: Black Nylon for Industrial and Transportation Applications
  • Operating Voltage:
    Up to 250 V ac rms