TST12AS00
ITT CANNON
CONN SHROUD FOR 12POS RCPT W/PIN
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TST12AS00
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    TST12AS00
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    HU
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    Accessory: Receptacle Shroud
  • Contact Current Rating:
    Up to 13 A
  • Operating Temperature:
    -55°C to +105°C
  • Contact Type:
    No Contacts delivered, please order separately.
  • Flammability Rating:
    UL94-V0
  • Plating:
    None
  • Durability Rating:
    Up to 500 Mating Cycles
  • Colour:
    Insulator: Black Nylon for Industrial and Transportation Applications
  • Series:
    Trident Snap Together Rectangular
  • Operating Voltage:
    Up to 250 V ac rms
  • Insulation Resistance:
    5000 Megaohms at 500 V dc