TST10RD01Y
ITT CANNON
Conn Wire to Board RCP 10 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TST10RD01Y
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    ITT CANNON
  • Part No:
    TST10RD01Y
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    HU
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Type:
    Wire to Board
  • Body Orientation:
    Straight
  • Gender:
    RCP
  • Mounting:
    Through Hole
  • Pitch:
    5.08 mm
  • Number of Contacts:
    10
  • Maximum Voltage Rating:
    240 VAC
  • Maximum Current Rating:
    10 A
  • Termination Method:
    Solder
  • Operating Temperature:
    -55°C to +105°C